СРПСКО ПРАВНИЧКО ДРУШТВО
Српско правничко друштво је стручна организација правника у коју се добровољно, и по слободном приступу, удружују правници са територије Републике Србије, ради остваривања заједничких интереса правника и унапређивања правне струке. Обновили рад 2020. године.
Српско правничко друштво наставља традицију некадашњег Српског правничког друштва из Краљевине Србије.
Основна правила Српског правничког друштва у Краљевини Србији утврђена су на правничком збору у Крагујевцу 18. и 19. јуна 1891. године.
"Оснивачи су попут архитеката друштва,
градећи темеље на којима
будуће генерације граде своје снове."
Наша мисија је да омогућимо и подржимо професионални и академски развој правника у Србији. Желимо да промовишемо етичке стандарде у правној професији, подстицати образовање и истраживање у правним наукама, као и да пружимо платформу за размену идеја и искустава међу правницима различитих области и струка. Кроз наше активности и иницијативе, тежимо да допринесемо развоју правничке заједнице и напредак правне науке уопште.
Наша визија је да постанемо водећа организација правника која подржава и унапређује правну заједницу у Србији и да будемо препознати као ауторитет у области права и правних наука. Желимо да остваримо поштовање како у правничким круговима, тако и у широј заједници, као организација која је посвећена етичким стандардима, академском изузетношћу и професионалном развоју правника. Наша визија је да будемо катализатор за иновације и промене у правној науци, промовишући одговорност, правду и принципе правне државе.
Идеологија чине основне вредности и принципе који усмеравају рад Српског правничког друштва. Она служи као етички и професионални водич за сваког члана организације, осигуравајући да се сви активности и одлуке темеље на принципима правде, професионалности и друштвене одговорности.
Да ли смо политичко удружење?
Да ли смо присталице постојећих политичких странака? ....
Организација је кључни елемент модерног друштва.
Она представља систематски аранжман људи, ресурса и процеса који су усмерени ка остваривању одређених циљева или сврхе. Без организација, функционисање друштва би било хаотично и неефикасно, а постизање заједничких циљева би било тешко или немогуће. Организације су присутне у свим сегментима нашег живота - од породице и образовних институција до привредних компанија, владиних агенција и невладиних организација. Оне омогућавају људима да се удруже и заједнички раде на остваривању својих циљева, било да се ради о стварању профита, пружању услуга заједници или постизању друштвених промена. У савременом пословном окружењу, организације представљају темељ успешног пословања. Оне омогућавају ефикасно управљање људским ресурсима, финансијама, информацијама и материјалним средствима.
Организације су кључни играчи у економији, стварајући вредност за друштво кроз производњу добара и пружање услуга.
СРПСКО ПРАВНИЧКО ДРУШТВО
Serbian Legal Society
Serbische Juristische Gesellschaft
Српска правна традиција синтеза је различитих утицаја кроз историју, базирана на Византијском, римском и другим правним системима, кодификована у савремени законодавни систем.
"Правда није само формална примена закона; она је дубоко укорењена у принципима моралности и етике. Она подразумева не само осуђивање неправде, већ и активно деловање у правцу стварања друштва у којем сви имају једнаке шансе, где се сваки глас чује и где свако има право на свој идентитет. У свету у коме права једног појединца не угрожавају друга, правада постаје темељ на којем се гради мирно и просперитетно друштво."
"Суд мора остати херметички затоврен од политке и њеног опуртунизма који делује према моменталним политичким потребама, јер ви сте свештеници оне богиње везаних очију која у једној руци држи мач, а у другој теразије и која је пред законом све људе изједначила"
Бранилац чланова Младе Босне
Немачка историјска школа, позната и kao "Савремена правна историографија", представља правни ток који је био домичан у немачкој правничкој мисли у 19. и раним делом 20. века. Ова школа се карактерише знатним утицајем на развој немачког правног система и правне науке уопште. Идеја водиља немачке историјске школе права је била да се право разуме као органичен производ историјског развоја и друштвених околности. Правници ове школе сматрали су да право не треба посматрати као статичан скуп апстрактних норми, већ као живи организам који се мења и развија у сарадњи са друштвеним историјским променама. Они су се фокусирали на детаљну анализу историјског развоја права и његових институција кроз различите периоде и културе. Један од најзначајнијих представника ове школе је Фридрих Карл фон Савини, чији су радови истакнули значај традиције и историјског развоја у формирању правног система. Његова теорија "Volksgeist" (народни дух) имала је велики утицај на правну науку у Немачкој и широм Европе. Иако је немачка историјска школа права критикована и њен утицај је постепено опао у последњим деценијама, њен значај за развој правничке мисли и правних система је неоспоран. Она је оставила трајан утицај на приступ праву и његово разумевање као динамичног феномена који је у тесној вези са историјским, културним и друштвеним околностима.
Пријатељство је као оаза у пустињи нашег постојања -
место где наша душа налази одмор, утеху и испуњење.
Српско у имену Српског правничког друштва симболизује нашу преданост националном наслеђу и културном идентитету. Оно је не само обележје наше историје, већ и стална напомена на нашу одговорност за унапређење правне науке у Србији.